• Polski
  • Deutsch
  • English
  • 27-28 June 2020, Poland

Urlop na Śląsku

Wikipedia.pl

Wikipedia.pl

Górny Śląsk (łac. Silesia Superior, śl. Gůrny Ślůnsk, czes. Horní Slezsko, śl-niem. Aeberschläsing lub Oberschläsing, niem. Oberschlesien) – kraina historyczna położona na terenie Polski i Czech w dorzeczu górnej Odry oraz początkowego biegu Wisły, południowo-wschodnia część historycznego Śląska.

Jest to region niezwykle bogaty w zabytki; na tym terenie przyszło na świat, pracowało i żyło wielu sławnych ludzi nauki i sztuki; tutaj swe siedziby mieli książęta z rodu Piastów; tu wreszcie rozegrały się ważne dla Polski i Europy wydarzenia historyczne, po których pamiątki oglądać możemy po dziś dzień. Górny Śląsk zajmuje obszar zróżnicowany pod wieloma względami: geograficznym (stykają się tu tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Śląskiej i Beskidów), gospodarczym (obok Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego znajdziemy tu również tereny typowo rolnicze), kulturowym, etnicznym czy religijnym. Śląsk, będący częścią opisywanego obszaru, nie zapiera się tradycji przemysłowych; wręcz przeciwnie, jest z nich dumny – warto wybrać się chociażby do sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, aby poczuć dreszczyk emocji i popłynąć łodzią pod ziemią, oglądając cuda strzeżone zazdrośnie przez legendarnego ducha kopalń – Skarbnika.

 

orot.pl

orot.pl

orot.pl

orot.pl

orot.pl

orot.pl

Nie brak również na Śląsku atrakcji przyrodniczych i rezerwatów przyrody – zainteresowani zapewne chętnie wybiorą się do rezerwatu „Łężczok”, aby podglądać ptaki w ich naturalnym środowisku. Miłośnicy górskich wędrówek dotrą w przepiękne Beskidy, zaś spragnieni strawy duchowej znajdą ją nie tylko w najsłynniejszym polskim sanktuarium – na Jasnej Górze, ale też w innych licznych miejscach pielgrzymkowych rozsianych po całym województwie. Pasjonaci historii naszego kraju wybiorą Zamek w Mirowie, a w wielu muzeach podziwiać będą pamiątki przeszłości.

Źródło: http://slaskie.travel/